Kalkulator do obliczania stopniowania napędu

Narzędzie pomocne przy doborze kasety. Jeżeli wiemy z jaką kadencją najlepiej nam się jeździ, otrzymamy dokładny wynik z jaką prędkością pojedziemy na danych przełożeniach.
Opis działania (choć myślę, że intuicyjny 🙂 ):

Wybieramy ilość przełożeń z przodu (przy korbie) i z tyłu (przy kasecie). Podajemy obwód opony- jest to ta sama liczba którą wpisujemy do licznika- obwód koła wyrażony w mm. Jeżeli nie mamy bladego pojęcia co wpisać zapraszam do tabeli obwodów kół. Następnie podajemy kadencję (ilość obrotów korbą na minutę) dla jakiej mają być wykonywane obliczenia. Klikamy "Dalej".

Teraz należy podać ilość zębów dla danego przełożenia. Postępujemy wg standardowego schematu, czyli dla korby przełożenie "1" jest najlżejsze (najmniejsza zębatka), zaś "3" to największa zębatka- najbardziej "twarde przełożenie". Natomiast dla kasety "1" to największa zębatka/ najlżejsze przełożenie. Dokładnie w ten sam sposób są zazwyczaj opisane przełożenia na manetkach.

Teraz wystarczy kliknąć "Oblicz", aby wyświetliła nam się tablica prędkości na danych przełożeniach. Po tym kroku możemy modyfikować pola powyżej, np. kadencję i wciskając po tym "Oblicz" przeliczamy na nowo tabelę.

Ilość przełożeń z przodu:

Ilość przełożeń z tyłu:

Obwód opony[mm]:

Kadencja:

1: 2: 3: 4: 5: 6: 7: 8: 9: 10: 11:
1:
2:
3:


Komentarze